In memoriam

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że wczoraj 18 maja 2020 roku odszedł wspaniały emerytowany nauczyciel akademicki, Profesor Józef Słobosz, artysta grafik, wybitny pedagog – wychowawca młodych pokoleń artystów, wieloletni kierownik Katedry Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Profesor Józef Słobosz na zawsze pozostanie w naszej pamięci, jako wybitny pedagog, który kształcił studentów, z wielką wrażliwością na sztukę i pokorą wobec jej wielkości. Pełen humoru i dystansu wobec siebie i innych, kolega i współpracownik, potrafił rozwiązywać problemy dnia codziennego i najbardziej skomplikowane zagadnienia i dylematy artystyczne z  taką samą łatwością i swobodą. Życzliwy i zawsze przyjazny, człowiek lojalny i otwarty na innych, zarówno studentów jak i współpracowników.  Niekwestionowany autorytet, nie tylko dla młodych adeptów grafiki, – ale dla nas wszystkich. Jego spokój, wrażliwość, błyskotliwość i elokwencja zawsze już będą budować atmosferę naszej katedry…

Współpracownicy, absolwenci i studenci Katedy Grafiki WSZP UMK

Profesor Józef Słobosz był absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał pod kierunkiem prof. Edmunda Piotrowicza w 1966 roku. Zaraz po studiach, w 1967 roku rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, pracował w Katedrze Grafiki w Pracowni Wypukłodruku. W latach 1989-2004 pełnił funkcję kierownika naszej Katedry.

Urodził się w 1938 roku w Bystrej koło Bielska Białej. Studia ukończył z wyróżnieniem na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w 1966 roku. Staże naukowo-artystyczne odbywał w ASP w Warszawie oraz w ASP w Krakowie, a ponadto w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych San Fernando w Madrycie (jako stypendysta rządu hiszpańskiego). W latach 1970-1973 był wykładowcą grafiki w Narodowej Szkole Sztuki w Hawanie na Kubie. W roku 1980 przebywał na rocznym stypendium Meksykańskiej Akademii Nauk w Meksyku. W latach 1981-1983 pracował jako visiting professor w Narodowym Instytucie Sztuki w Szkole Malarstwa, Rzeźby i Grafiki La Esmeralda i na Uniwersytecie Metropolitana w Meksyku D.F.

Profesor zajmował się przede wszystkim grafiką warsztatową (wypukłodruk), oraz projektowaniem graficznym. Brał udział w ponad 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, (konkursy graficzne, wystawy ogólnopolskie, międzynarodowe, oraz przeglądy sztuki polskiej za granicą).

Zorganizował 16 wystaw indywidualnych min. 1966, 1967, 1997 – Toruń; 1972 – Hawana (Kuba); 1976 – Madryt (Hiszpania); 1981 i 1982 – Meksyk, D.F. (Meksyk); 1985 i 1990 – Zielona Góra; 1997 – Lublin; 1999 – Aabenraa (Dania).

Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Kilkakrotnie otrzymał nagrodę Rektora UMK I i II stopnia za działalność artystyczną i dydaktyczną oraz dwukrotnie stypendium twórcze MKiS w 1967 i 1980 roku. W 1987 odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w roku 1997 uhonorowany Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, w muzeach: w Bydgoszczy, w Toruniu i w Grudziądzu, a także w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą: m.in. w Argentynie, na Kubie, w Meksyku, w Niemczech, Danii, Francji, Japonii, Hiszpanii i Anglii.

Był promotorem ponad 70 dyplomów artystycznych w zakresie grafiki warsztatowej, nauczycielem i mistrzem dla licznego grona swoich wychowanków. Niektórzy z nich są dzisiaj uznanymi artystami.