„Człowiek zagubiony” w Katowicach

Wykładowcy Katedry Grafiki WSzP UMK w międzynarodowym projekcie artystyczno-badawczym „Człowiek zagubiony” w Katowicach
Gratulujemy!
Do międzynarodowego projektu „Człowiek zagubiony” została zaproszona 4 wykładowców Katedry Grafiki Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu: dr hab. Tomasz Barczyk, prof. UMK, dr hab. Marek Zajko, prof. UMK, dr Oksana Budna-Kaczor, dr Jakub Jaszewski.
Wystawa międzynarodowa towarzysząca – Międzynarodowemu Triennale Grafiki w Krakowie
Wernisaż – 27.02.2025 r. o godz. 18.00
Galerie Miasta Ogrodów  i Galeria 5
Plac Sejmu Śląskiego 2, 40-032, Katowice
Wystawa czynna do 23.03.2025 r.
Zespół kuratorski: Katarzyna Łata, Monika Panek, Jakub Zdejszy, Marcin Bochenek
Organizatorzy: Akademia Śląska, Katowice, Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek
Wystawa stanowi prezentację prac ponad 150 artystów z Polski, USA, Węgier, Słowacji, Czech, Serbii, Ukrainy i Słowenii zaproszonych do udziału w projekcie. Międzynarodowy projekt artystyczno-badawczy „Człowiek zagubiony”,  jest prezentacja twórczości z obszaru grafiki i rysunku artystów interpretujących zjawisko przebodźcowania człowieka we współczesnym świecie nowych mediów. Projekt skłania artystów i odbiorców do refleksji na temat współczesnego postrzegania świata przez człowieka, który w dzisiejszych czasach funkcjonuje w środowisku przesyconym obecnością nadmiernej ilości informacji i różnorodnych bodźców zewnętrznych. Ten wszechogarniający przesyt, który otacza człowieka, jest także przyczyną życia w nieustannym natłoku myśli. To one nękają jednostkę w jej codziennym funkcjonowaniu. Obecnie jako społeczeństwo jesteśmy zdominowani przez zaawansowane technologie, media społecznościowe, reklamy oraz różnorodne dźwięki i obrazy, przez co codziennie doświadczamy ciągłego napływu nowych komunikatów, co w dalszym procesie może prowadzić do uczucia pewnego przytłoczenia, zmęczenia, a nawet totalnej dezorientacji. Prezentowane na wystawie prace graficzne i rysunkowe koncentrują się na złożoności tego doświadczenia, mając na celu ukazanie subiektywnych odczuć jednostki, starającej się zrozumieć siebie i otaczający ją świat w kontekście wszechobecnego nadmiaru.
Pierwsza odsłona projektu miała miejsce w marcu zeszłego roku w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie. W ramach kolejnej odsłony projektu realizowane są również działania warsztatowe mające na celu przybliżenie odbiorcom w różnym wieku zarówno tradycyjne techniki, jak i nowoczesne metody działań artystycznych.
Projekt objęty patronatem:
– Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie 2024/ International Print Triennial Society in Krakow
– Katowice Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek